Historie
2006 – Národní kulturní památka
Vládní usnesení z 1. 1. 2006 prohlásilo Ještěd za národní kulturní památku České republiky.
2022 - Studie pro projekt. dokumentaci
V květnu 2022 představilo architektonické studio ARN kompletní studii potřebnou pro zpracování projektové dokumentace. Rada spolku studii přijala jako podklad pro budoucí potřebné dokumenty k rekonstrukci.
1907 – Horská chata na vrcholu Ještědu
První zaznamenanou stavbou na Ještědu je horská chata, kterou nechal postavit Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory v lednu roku 1907. Budova byla postavena z kamene a její dominantou byla 28 metrů vysoká vyhlídková věž. Chata zahrnovala hospodu, společenskou místnost, noclehárnu a pokoje pro hosty.
1963 – Požár
Krátce po výročí 56 let od otevření horské chaty došlo k tragickému požáru, při kterém chata vyhořela do základů. Příčinou bylo neopatrné rozmrazování zamrzlého potrubí.
1963 – Plány nové stavby
Nedlouho po požáru byla v blízkém Liberci vyhlášena architektonická soutěž na novou podobu vysílače a hotelu s restaurací. Zvítězil architekt Karel Hubáček, který jako jediný navrhl zasadit vše do jedné stavby.
1966 – Výjimečný projekt
Stavba byla zahájena 30. 7. 1966, nakonec se ale protáhla na dlouhých 10 let. Zejména události revolučního roku 1968 způsobily významný průtah, při kterém byla stavba prakticky zastavena. Navzdory tomu byl hotel a vysílač na Ještědu brán jako moderní projekt, ve kterém byla poprvé použita řada nových technologií a materiálů.
1969 – Mezinárodní ohlas
V roce 1969 získal projekt Karla Hubáčka prestižní Cenu Augusta Perreta od Mezinárodní unie architektů. Dodnes se jedná o nejvyšší odborné ocenění, které česká moderní architektura kdy získala. Karel Hubáček byl pozván na slavnostní předání ceny do Buenos Aires v Argentině, kterého se ale nakonec z politických důvodů nemohl zúčastnit.
1973 – Ještěd je otevřen
Stavba byla dokončena v létě 1973 a pro veřejnost se otevřela v září. Silueta nové stavby zprvu budila emoce, ale netrvalo dlouho a Ještěd se stal oblíbeným místem místních i turistů.
1989 – Privatizace
Stejně jako mnoho jiných staveb a podniků byl po roce 1989 i Ještěd privatizován do soukromých rukou. Noví vlastníci nechali obměnit vnitřní vybavení restaurace a hotelu a původní mobilár levně rozprodali zájemcům nebo ho zlikvidovali.
1996 – Konkurz
Kvůli ekonomickým problémům byl na vlastníka Ještědu uvalen konkurz a restaurace i hotel byly uzavřeny. Noví provozovatelé v září roku 1996 provoz obnovili a jako firma Ještěd spol. s.r.o. provozují hotel a restauraci dodnes.
1998 – Kulturní památka
26. 3. 1998 byl Ještěd zapsán Ministerstvem kultury ČR na seznam nemovitých kulturních památek.
2000 – Noví majitelé
Na přelomu tisíciletí projevily zájem o koupi objektu České radiokomunikace a.s., které záhy po koupi zahajují jeho nutnou údržbu. Společnost dodnes vlastní vysílač, restauraci i hotel.
2000 – Stavba století
V anketě České a slovenské stavby století byl ještěd zvolen odbornou i laickou veřejností za stavbu století v české architektuře.
2012 – Ještěd 73
Občanské sdružení Ještěd 73 vzniklo v létě 2012. V názvu odkazuje na rok 1973, kdy byl Ještěd dokončen a otevřen. Sdružení se snaží přispět k navrácení lesku Ještědu, a to při zachování jeho původní jedinečnosti a originality.
2013 – repliky původního vybavení
Jeden z prvních úspěchů sdružení je výroba replik původního nábytku dle technických výkresů architekta Otakara Binara. V následujících letech se sdružení změnilo na spolek a pokračovalo v obnově dalších částí interiérů. Vždy za přispění Hotelu Ještěd, Libereckého kraje a Českých Radikokomunikací.
2015 – plány na rekonstrukci
V létě 2015 se spolek rozšířil o név členy: Liberecký kraj, České Radiokomunikace a Hotel Ještěd. Společně financují přípravu studií potřebných pro zpracování projektové dokumentace. Jde o první krok k rekonstrukci, kterou Ještěd nutně potřebuje.